NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE I KOMUNIKATY

ROK SZKOLNY 2023/24

 

Zakończenie roku szkolnego dla klasy 4esc

 

20 kwietnia odbyła się kolejna, IX edycja Miejskiej Gry z udziałem uczniowskich zespołów ze Szkół Podstawowych Katowic.

 

Dzień dobry!

Nazywam się Julia Niekruszets.

Pochodzę z miasta Mikołajów, gdzie otrzymałam wykształcenie średnie. W 2013 roku wstąpiła na Uniwersytet Kijowski i od tamtej pory mieszkam w Kijowie. Z zawodu jestem lekarzem weterynarii, za swój obowiązek uważam niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują. W związku z sytuacją wojenną na Ukrainie w marcu 2022 r. zostałam zmuszona opuścić Ukrainę. Teraz mieszkam w Polsce, w Katowicach.

Bardzo chcę pomóc dzieciom i ich rodzinom, które są w tej samej trudnej sytuacji życiowej. Zapewnienie wsparcia w rozwoju nowego zespołu w szkole. Nawiązać komunikację między rodzicami a nauczycielami. Wsparcie w rozwiązywaniu problemów osobistych dzieci uczących się w szkole. A także zapoznać uczniów z kulturą Ukrainy.

Jestem do Państwa dyspozycji dwa razy w tygodniu, w budynku Szkoły, w godzinach:

Środa 13:15 - 15:15

Piątek 8:00 - 10:00

Badanie uczniów - Uniwersytet Śląski 

Badanie jest dobrowolne i anonimowe. Jeśli po udzieleniu odpowiedzi, ktoś poczuje się nieswojo i chciałby z kimś o tym porozmawiać, to może napisać do psychologa dr Macieja Bożka: maciej.bozek@us.edu.pl lub powiedzieć o tym szkolnemu psychologowi bądź pedagogowi albo skorzystać z telefonu zaufania dla dzieci[np. 800 12 12 12].

 Ankieta będzie dostępna od 13 marca do 31 marca br.

Dostęp do ankiety pod linkiem:

7 kwietnia 2023 – Światowy Dzień Zdrowia „Zdrowie dla wszystkich”

Według Światowej Organizacji Zdrowia: zdrowie – to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności.

Podstawowe czynniki wpływające na zdrowie to:

 • najistotniejszy, w ponad 50% jest wpływ stylu życia,
 • następnie uwarunkowania biologiczne,
 • później środowisko fizyczne,
 • najmniejszy, w około 10% wpływ ma organizacja ochrony zdrowia.

Każdy z nas może zadbać o swoje zdrowie poprzez:

 • Odpoczynek i odpowiednio długi sen. Zadbaj o odpowiednią higienę snu. Najlepiej spać 7–9 godzin na dobę.
 • Zdrowe odżywianie. Prawidłowe nawyki żywieniowe dodadzą więcej energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami.
 • Aktywność fizyczna. Wybierz aktywność, którą lubisz. Może to być spacer, bieganie, jazda na rowerze czy taniec. WHO zaleca wszystkim dorosłym co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo.
 • Unikanie używek. Używki to substancje, które pobudzają nasz organizm. To np. alkohol, narkotyki, papierosy, napoje energetyzujące.
 • Relacje społeczne. Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Dziel się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.Skorzystaj z bezpłatnego generatora zdjęć do mLegitymacji i legitymacji szkolnej

 Rozpoczynający się rok szkolny wiąże się z wyrabianiem legitymacji przez uczniów. Uczniowie szkół, mogą obecnie skorzystać z bezpłatnego narzędzia dostępnego w Internecie w celu przygotowania odpowiedniego zdjęcia do mLegitymacji lub legitymacji szkolnej. 

Bezpłatny Generator Zdjęć pozwoli uzyskać taką fotografię, która spełni wszystkie kryteria zdjęć do mLegitymacji lub legitymacji szkolnej. Fotografię można samodzielnie wykonać w domu. Jedyne, czego potrzebujesz to smartfon. Załaduj zdjęcie ze swojej galerii lub wykonaj nowe, a Bezpłatny Generator Zdjęć zadba o to, by fotografia była dobrze wykadrowana i przycięta. Nie musisz martwić się o tło ‒ narzędzie automatycznie je usunie. Trzeba pamiętać, by przed wykonaniem zdjęcia zdjąć czapkę lub inne nakrycie głowy.

 Fotografia do legitymacji musi spełniać kilka podstawowych kryteriów:

●     osoba widoczna na zdjęciu powinna patrzeć w kierunku obiektywu,

●     twarz osoby pozującej do zdjęcia ma być ustawiona prosto,

●     oświetlenie twarzy powinno być równomierne.

 Obsługa Bezpłatnego Kreatora do zdjęć jest bardzo prosta i na pewno każdy sobie z nią poradzi. Jak skorzystać z Bezpłatnego Generatora do zdjęć?

 1. Wejdź w przeglądarkę internetową w swoim telefonie, a następnie skorzystaj z linku https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji.
 2. Wciśnij przycisk “Zrób zdjęcie” lub wybierz fotografię zapisaną na Twoim smartfonie.
 3. Wciśnij przycisk z napisem “Pobierz”.
 4. Zapisz zdjęcie na urządzeniu, z którego korzystasz.

Tak przygotowaną fotografię można wykorzystać do mLegitymacji lub tradycyjnej legitymacji szkolnej, którą będziesz się identyfikował. Jak widzisz, cały proces przygotowania zdjęcia jest niezwykle łatwy i zajmuje nie więcej niż minutę!

 Bezpłatny Kreator Zdjęć do mLegitymacji można znaleźć pod adresem:

https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji

 Bezpłatny Kreator Zdjęć do tradycyjnej legitymacji szkolnej dostępny jest pod adresem:

https://passport-photo.online/pl/edytor-zdjecia-do-legitymacji-szkolnej


Wojskowe Centrum Rekrutacji - informacja na temat ochotniczych form służby wojskowej


 
 

29 kwietnia pożegnaliśmy naszych maturzystów

 
 

Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl


Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona jest telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież mogą otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

mlegitymacja (!!!)

mLegitymacja to nic innego jak elektroniczny rodzaj tradycyjnej, papierowej legitymacji szkolnej. Zapewnia ona szereg korzyści wynikających z klasycznej wersji i posiada tę samą wartość prawną.

 

SAMORZĄDOWY PORADNIK DLA MŁODZIEŻY

WAŻNE TELEFONY ANTYDEPRESYJNE

 
 
 

Są nowe zdjęcia klasowe !
W zakładce "O SZKOLE" znajdziecie zdjęcia

 

Opieka stomatologiczna uczniów